• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Recenzje przeczytanych książek

Kategorie postów

  • biografia (1)
  • dramat (1)
  • erotyk, romans (35)
  • erotyk, romans, kryminał (4)
  • fantastyka (3)
  • horror (1)
  • kryminał (4)
  • kryminał, thriller (10)
  • literatura faktu (19)
  • poradnik (8)
  • powieść obyczajowa (10)
  • rozwojowa (4)
  • thriller psychologiczny (1)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Kategoria

Poradnik


< 1 2 >

"Potęga osobistego uroku" Brian...

 

Postanowienie Noworoczne 17/100

"Potęga osobistego uroku" Brian Tracy, Ron Arden

 

         Jest to kolejna książka z serii rozwój osobisty. Tym razem dotyczy osiągania sukcesu poprzez urok osobisty. Autor zauważa, że aż 85% naszych sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, zależy od efektywnej komunikacji z innymi ludźmi. Twoja reputacja, to, jak ludzie myślą i mówią o Tobie, gdy nie ma Cię w pobliżu, to najbardziej wartościowa rzecz w Twoim życiu zawodowym i osobistym. Szkieletem osobowości każdego człowieka jest poczucie własnej wartości. Twoja samoocena jest łączną sumą tego, jak ważny i wartościowy czujesz się w każdym momencie. Tajemnica osobistego uroku jest więc bardzo prosta: sprawić, żeby ludzie czuli się ważni.

Autor przedstawia pięć sposobów, żeby być czarującym:
1. Akceptacja – akceptujesz kogoś w całości, bez ograniczeń; nigdy nie krytykujesz, ani nie szukasz w kimś winy.
2. Docenianie – doceniaj innych, nawet za małe rzeczy.
3. Aprobata – za każdym razem, gdy chwalisz ludzi za coś, ich samoocena rośnie.
4. Podziw – komplementuj drugą osobę.
5. Uwaga

 

         Jedną z najważniejszych cech przywódcy jest skuteczne zbieranie informacji poprzez zadawanie pytań i słuchanie tego, co ludzie mają do powiedzenia. Twoja zdolność nawiązywania emocjonalnej więzi z ludźmi (inteligencja emocjonalna) odgrywa równie ważną – jeśli nie najważniejszą – rolę w osiągnięciu sukcesu, co Twoje IQ. Można się tego nauczyć, stając się dobrym słuchaczem. Autor wyróżnił cztery kluczowe elementy skutecznego słuchania:
1. Słuchaj uważnie – słuchaj nie przerywając, odłóż wszystko czym się zajmujesz i skup uwagę tylko na rozmówcy.
2. Poczekaj zanim odpowiesz – odczekaj chwilę z odpowiedzią, by nie dać odczuć rozmówcy, ze czekałeś, żeby tylko skończył; tym samym unikniemy przerwaniu wypowiedzi, gdy np. rozmówca przerwał na chwilę, by wziąć oddech.
3. Poproś o wyjaśnienie – osoba zadająca pytania ma kontrolę.
4. Sparafrazuj wypowiedz

 

         W kolejnej części książki autor oddzielnie skupia się na tym, jak oczarować kobiety, a jak mężczyzn. Najsilniejsze i najważniejsze potrzeby emocjonalne większości kobiet, to obdarzenie ich uczuciem, uwagą i szacunkiem. Z kolei aby oczarować mężczyznę należy doceniać go za jego osiągnięcia; jego pracę i wyniki i wyrażać swoje uznanie dla nich. Uzna nas wtedy za fascynujące osoby.
Jeśli zachowujemy się tak, jak byśmy byli szczęśliwi lub podekscytowani, to zapewne przekonamy innych, że faktycznie tak się czujemy. Jednak dodatkową korzyścią jest to, że my sami również zaczniemy czuć się szczęśliwi lub podekscytowani. Jeśli naprawdę pragniemy zmiany, musimy mniej koncentrować się na przyczynach, a więcej na rozwiązaniach. Zwykle jest nam łatwiej i szybciej zmienić się na zewnątrz niż wewnątrz.

 

         W kolejnych rozdziałach autor zwraca uwagę, jak ważna jest potęga uwagi. Musimy wysyłać sygnały osobie, by wiedziała, że jesteśmy na niej w pełni skupieni i jej słuchamy. Tymi sygnałami są:
1. Kontakt wzrokowy – musimy utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. To podstawowy sposób na pokazanie komuś, że się go słucha. Ze słabego kontaktu wzrokowego nie rodzi się ani jedna pozytywna myśl. Jeśli chcemy być uważani za czarującą osobę, musimy wyćwiczyć u siebie doskonały kontakt wzrokowy podczas słuchania.
2. Przeskakiwanie wzrokiem – to prosta czynność polegająca na zmianie punktu patrzenia z jednego oka osoby, której słuchasz, na drugie.
3. Przechylanie głowy – co jakiś czas przechyl lekko głowę w bok, słuchając swojego rozmówcy; nada Ci to głębokiego i bardziej dociekliwego wyglądu. Jeśli skorzystamy z tej techniki w momencie, gdy rozmówca mówi o czymś, co wg niego jest ważne, będziemy wyglądać na zaangażowanych i pochłoniętych słuchaniem. Dzięki temu małemu gestowi rozmówca uzna nas za czarującego człowieka.
4. Przytakiwanie – bez niego czar i charyzma zostają znacząco zmniejszone.
5. Mowa ciała – pochylając się do rozmówcy dajemy mu sygnał, że jesteśmy zainteresowani tym, co do nas mówi.
6. Mowa ciała, której należy unikać – nie należy krzyżować nóg, nie zapadać się w fotel, nie zakładać ręki na rękę, nie krzyżować ramion.
7. Zapewnienie wokalne – wydawać dźwięki typu „aha”, „aaa”, „mhm” sygnalizujące, że słuchamy.
8. Zapewnienia werbalne – wymijające słowa i zwroty („rozumiem”, „naprawdę?”).

 

         Zgodnie z zasadą, że wszystko co warto robić dobrze, warto na początku robić źle autor podkreśla, że to czego się nauczyliśmy musimy szlifować poprzez praktykę i ćwiczenia. Przede wszystkim należy być cierpliwym słuchaczem i wstrzymywać się z doradzaniem. Należy też dużo się uśmiechać, ale nie udawać uśmiechu, tylko, żeby był on jak najbardziej szczery. Nie szczędź innym pochwał dotyczących ich intelektu, hojności, troskliwości, szybkości, sprytu lub innych przedmiotów. Możesz być pewien, że uznają twoje pochwały za kolejny przejaw twojego uroku. Pochwały powinny być natychmiastowe i konkretne. W rozmowie zastanów się, zanim coś powiesz, wypowiadaj słowa poprawnie, nie za szybko, tylko w sposób uporządkowany i dostojny. Szybkie mówienie sprawia, że mówca wydaje się mało zainteresowany innymi i skupiony tylko na sobie, co determinuje jego odbiór jako osobę nieszczerą i nieuczciwą. Podczas przemawiania należy ograniczyć, a wręcz całkowicie wyeliminować tzw. przerywniki typu „noo, mhmm, eeee, yyyy”. Dla rozmówcy mogą wydawać się one bardzo irytujące. Aby głos brzmiał ciepło i przyjaźnie należy utrzymywać go w niższych rejestrach.

      Wszyscy mamy skłonności do lubienia ludzi, którzy wydają się z nami zestrojeni i zharmonizowani, i wśród takich ludzi czujemy się najswobodniej. Należy traktować każdą osobę, którą poznamy, jak bogatego klienta lub najważniejszą osobę na świecie. Dzięki podchodzeniu do ludzi w taki sposób sprawimy, że poczują się wspaniale. Uznają nas za czarującą osobę. W materiałach dodatkowych autor udziela kilku rad, jak być czarującym podczas prowadzenia rozmów telefonicznych.

 

Reasumując. Książka zawiera wiele cennych rad, które możemy wykorzystać nie tylko w rozmowach biznesowych, ale w codziennym życiu. Napisana jest bardzo przystępnym językiem. Nie ma w niej tzw. "nudnego lania wody", ani skomplikowanego słownictwa. Możemy w niej znaleźć też sporo przykładów z życia autora. Na pewno książka przyda się każdej osobie, bo jest w niej poruszanych wiele zagadnień dotyczących komunikowania się. Ja zdecydowanie polecam.

 

Moja ocena: 10/10

 

 

#lenapoleca #lenarecenzujev #książka #zaczytani #książkoholiczka #niejestemstatystycznympolakiemlubięczytaćksiążki #książkadobranawszystko #chwilarelaksu #czaszksiążką #wydawnictwoMTBiznes #Biznes #rozwój #kształcenie #samorozwój #poradnik #Tracy #Brian #instagramczyta #instaksiążka #dobraksiążka #czytanietojetto #czytamksiążki #polecam #lubięczytać #czytaniejestfajne #lovebook #book #książkoholiczka #czytaniejestseksi #recenzjaksiazki #czytanienieboli #czytamlegalnie #rozwójosobisty #RonArden #urok #potęgaurokuosobistego #Jakzjednaćsobieludzi

20 marca 2023   Dodaj komentarz
poradnik   mtbiznes   rozwójosobisty   potęgaosobistegouroku   RonArden   JAkzjednaćsobieludzi   urokosobisty   lenapoleca   lenarecenzuje   książka   zaczytani   książkoholiczka   książkadobranawszystko   chwilarelaksu   czaszksiążką   wydawnictwoMTBiznes   instagramczyta   instaksiążka   dobraksiążka   czytanietojetto   czytamksiążki   polecam   lubięczytać   czytaniejestfajne   lovebook   book   czytaniejestseksi   recenzjaksiazki   czytanienieboli   czytamlegalnie   poradnik   rozwój   nauka   tracy   briantracy   urok  

"Pocałuj tę żabę" Brian Tracy...

Postanowienie Noworoczne 61/100 

"Pocałuj tę żabę" Brian Tracy

 

 

 

Jest to pozycja z serii książek rozwojowych. Autor używając metaforycznej „żaby” odnosi się do naszych celów, marzeń. I aby je osiągnąć musimy się odważyć, zrobić krok, tak jak księżniczka podjęła decyzję, by pocałować obślizgłą żabę. A jak się przełamać i to zrobić Brian Tracy przedstawia nam w 12 rozdziałach, zwracając się do nas bezpośrednio. Podkreśla, że to co myślimy o sobie w dużym stopniu determinuje jakość naszego życia. W momencie, w którym zmienimy myślenie o sobie, zmieni się również nasze życie.

W rozdziale 1 autor zauważa, że jeśli jesteśmy nieszczęśliwi lub niezadowoleni z jakiejś strefy naszego życia, to oznacza, że w naszych myślach, uczuciach lub działaniach czegoś brakuje. Przede wszystkim musimy zaakceptować 7 prawd o sobie. Pierwsza, to że jesteś osobą w pełni dobrą i doskonałą, cenną i wiele wartą, a w wielu dziedzinach nikt nie jest od Ciebie ani lepszy, ani zdolniejszy. Druga, to jesteś ważny. Szczęśliwi ludzie czują się ważni i cenni. Trzecie, to masz nieograniczony potencjał i możliwość kierowania swoim życiem. Im więcej swoich naturalnych talentów i zdolności rozwiniesz teraz, tym więcej możliwości będziesz mógł rozwinąć w przyszłości. Czwarte sam tworzysz świat, w którym żyjesz. Piąte masz wolność wyboru. Szóste Twoim przeznaczeniem jest zrobić ze swoim życiem coś wspaniałego. Siódme nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić, kim możesz się stać lub co możesz mieć, z wyjątkiem tych, które sami sobie wprowadzamy. Nie ma znaczenia skąd pochodzimy, ale dokąd podążamy. Głównym celem naszego życia powinno być usunięcie wszystkich obaw, wątpliwości, niepewności i negatywnych emocji oraz fałszywych poglądów czy wierzeń, które powstrzymują nas przed wydobyciem z siebie tego, co najlepsze.

W rozdziale 2 autor uświadamia nas, że osoba dobrze funkcjonująca i spełniona czuje się naprawdę szczęśliwa,  żyje w zgodzie z otaczającym ją światem, jest pewna siebie, ma pozytywne podejście do otoczenia, jest spokojna, jest pełna energii i ma optymistyczne podejście do życia. Przedstawia cztery wymiary decydujące o szczęściu lub nieszczęściu: zarobki i kariera, rodzina i relacje, zdrowie i sprawność fizyczna, niezależność finansowa. Radzi byśmy zaplanowali sobie najbliższe pięć lat i zastanowili się, gdzie obecnie w tych planach się znajdujemy.

W rozdziale 3 autor radzi nam, abyśmy spojrzeli swojej żabie prosto w oczy, bo czasami całowanie żaby, to również pożegnanie, pozwolenie odejść komuś, kto nas stale krytykuje lub wywołuje poczucie winy. Dopiero, gdy będziemy gotowi do konfrontacji, nieobawiając się zmierzyć z przeciwnościami losu i otaczającą rzeczywistością oraz podchodząc uczciwie i bezpośrednio do innych osób i problemów życia będziemy dużo szczęśliwsi, bardziej efektywni i pewniejsi siebie. Natomiast w przypadku trudnych sytuacji radzi nam, byśmy zadali sobie 4 pytania: co naprawdę się wydarzyło? Jak do tego doszło? Co można zrobić? Co można zrobić teraz?

W kolejnym rozdziale autor zwraca uwagę, iż główną przeszkodą do osiągnięcia szczęścia i spełnienia w życiu są negatywne emocje. Jeśli uda się je nam wyeliminować, możemy zmienić całe swoje życie. A jednym z najbardziej przydatnych nawyków, jakie warto rozwijać jest nauka wyciągania lekcji ze wszystkiego, co wydarzyło się w naszym życiu. Kontrola pozwoli nam poczuć się zadowolonym z siebie w takim stopniu, w jakim będziemy kontrolować to życie.

W rozdziale 5 autor zauważa, że to negatywne emocje, którymi się otaczamy, zniekształcają naszą ocenę. Nie jesteśmy wtedy w stanie jasno i racjonalnie myśleć. Istnieje pięć głównych czynników, które powodują, że ludzie tworzą negatywne emocje i trzymają się ich. Są to: usprawiedliwianie, identyfikacja, szczególna wrażliwość, wyrokowanie i racjonalizacja. Złość jest najbardziej negatywną emocją, a wszystkie obawy, wątpliwości, zazdrość, zawiść i uraza w końcu właśnie w nią się zmieniają. Podstawowym źródłem złości jest poczucie, że jesteśmy ofiarami agresji, ataku lub wykorzystania przez inną osobę. Musimy też zdać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak aktualnie wygląda nasze życie i nikt nie zmusza nas do podjęcia danych decyzji.

Kolejny rozdział mówi nam, że jesteśmy tym kim jesteśmy i znajdujemy się tam, gdzie się znajdujemy, ponieważ myślimy tak, jak myślimy. Jesteśmy jak te żaby, które siedzą w nieświeżej wodzie i z przyzwyczajenia nie szukamy lepszych miejsc. Ukazuje również, jak ważna jest afirmacja tzn. mówienie do siebie, używanie czasu teraźniejszego i formułowanie pozytywnych przekazów. Następnie ważna jest wizualizacja. Im częściej wprowadzamy do umysłu jasny obraz tego, kim chcemy być i jak chcemy wyglądać, tym szybsze osiągniemy rezultaty. Autor namawia nas również, abyśmy przestali używać słowa „problem” i zastąpili je słowem „sytuacja”. Zamiast myśleć o problemie, czy trudnościach powinniśmy je traktować jak wyzwania lub możliwości. Możliwość to okazja, na którą niecierpliwie wyczekujemy. Przyznanie się do tego, że podjęło się niewłaściwą decyzję jest dowodem siły, a nie słabości. Zawsze warto dać sobie prawo do zmiany zdania w oparciu o nowe informacje. Umysł jest niezależny – może zmienić niebo w piekło i piekło w niebo. W każdej przeszkodzie lub trudności musimy doszukiwać się dobrej i wartościowej lekcji. Musimy podchodzić do każdego problemu tak, jakby to było wyzwanie lub nowa możliwość i okazja do osiągnięcia czegoś. Musimy tak aktywnie zająć się celami, które chcemy osiągnąć i które są dla nas ważne, by nie mieć czasu zastanawiać się i zamartwiać. Autor zaznacza, że wszystkie bankructwa były traumatycznymi przeżyciami, ale zawierały w sobie nasiona przyszłych sukcesów i bogactwa. Jedną z najważniejszych zasad osiągnięcia sukcesu w życiu jest opanowanie sztuki akceptowania tego, co się wydarzyło i czego już nie możemy zmienić.

W rozdziale 8 autor zauważa, że w momencie urodzenia wszyscy jesteśmy tzw. „białymi kartkami” i tylko od nas samych zależy, jak je zapiszemy. Jedynym błędem jest zaniechanie prób. Jedyną klęską jest przegrana z samym sobą. Nie ma też innych barier nie do pokonania niż nasze wrodzone słabości.

Rozdział 9 uczy nas, jak pożegnać się z tymi „żabami”, które nie dają nam się rozwijać. Osoba, która czuje się mało warta, słaba czy poniżona, zamienia się w człowieka niepewnego, pesymistycznie nastawionego do życia, odczuwającego złość i niezadowolenie. Gdy ludzie doświadczają często poczucia winy, braku godności i mniejszej wartości, wzmacniają je jeszcze, używając języka ofiary. Wewnętrzny dialog, który prowadzimy w dużej mierze mówi o tym, co o sobie myślimy. Powinniśmy coś robić, albo nie robić. Nie ma miejsca na próby. W tym rozdziale autor przedstawia cztery proste kroki, które pomogą nam uwolnić się od poczucia winy. Pierwszy – nigdy nie krytykuj siebie z jakiegokolwiek powodu. Najmocniejsze i najważniejsze słowa, to te, które mówimy sami do siebie i w które wierzymy. Drugie – postanów sobie, że nigdy nie będziesz krytykował nikogo z żadnego powodu. Musimy wyeliminować krytycyzm ze swojego słownika. Trzeci – Nie stosuj wzbudzania poczucia winy u innych ludzi, obojętnie jaka byłaby tego przyczyna. Największy podarunek, jaki możemy dać innym,  to bezwarunkowa miłość i akceptacja. Inne osoby możemy tylko chwalić, akceptować, a w najgorszym razie zachować milczenie. Czwarty – Nie pozwól, aby manipulowano Tobą za pomocą poczucia winy. Na koniec rozdziału autor podkreśla, że naszym głównym celem w życiu musi być wyeliminowanie negatywnych emocji wszelkiego rodzaju. Zwroty, które najlepiej budują nasze pozytywne podejście, to „Lubię siebie”, „Jestem za siebie odpowiedzialny”.

W kolejnym rozdziale autor podkreśla, że główną przyczyną tego, że ludzie czują się nieszczęśliwi, jest dziś to, że ciągle noszą w sobie złość wobec kogoś, kto kiedyś, w przeszłości, coś im zrobił lub nie zrobił. Nadal nie przebaczyli tej osobie zła, które wyrządziła, lub błędów, które popełniła. Nie możemy oczekiwać, że wydarzenia będą przebiegały dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. Nie będziemy rozczarowani, gdy przebiegną one inaczej, a zazwyczaj tak się właśnie dzieje. Musimy z naszego życia wyzbyć się zazdrości, gdyż działa ona na nas destrukcyjnie. Natomiast zamiast zazdrości powinniśmy nabyć uczucie podziwu, który ma działanie mobilizujące do  większej pracy i osiągnięcia sukcesu.

W rozdziale 11 autor zaleca nam uwolnienie się do bólu. Celem naszego życia jest być szczęśliwym, radosnym i emocjonalnie wolnym tak długo, jak to możliwe. Aby być prawdziwie wolnym i otwartym na sukces musimy przebaczyć tym osobom, do których żywimy urazę. Tylko w taki sposób uda się nam uwolnić od bólu. Wybaczając powinniśmy jednocześnie wyciągnąć lekcję z tych sytuacji. Przebaczanie jest aktem absolutnie samolubnym – przebaczając innym, to nie ich uwalniasz, lecz siebie. Bardzo ważną zasadą jest, aby nigdy nie powstrzymywać się od zrobienia czegoś tylko dlatego, że martwimy się tym, co inni ludzie mogą sobie o nas pomyśleć. W niektórych sprawach musimy być samolubni. Musimy dbać o własne szczęście w pierwszej kolejności.

W rozdziale 12 autor przedstawia siedem kluczy do osiągnięcia pozytywnej osobowości: pozytywne mówienie do siebie, pozytywna wizualizacja, pozytywne kontakty, pozytywna strawa mentalna, pozytywne szkolenie i rozwój, pozytywne nawyki żywieniowe, pozytywne oczekiwania.

Na koniec autor podsumowuje wszystkie rozdziały i zachęca nas, byśmy nie odkładali niczego na później i od razu zmierzyli się ze swoimi żabami, a wtedy nasze życie się zmieni, zaczniemy osiągać sukcesy i będziemy szczęśliwi.

Reasumując. Jest to kolejny poradnik Briana Tracyego. Na pewno jest w nim wiele praktycznych rad, które planuję zastosować w swoim życiu. Jednak niekiedy zdarzały się anegdoty, które wręcz wywoływały u mnie rozbawienie… Chodzi mi o przykłady z tzw. „życia” w stylu „Powiedziałem „X” żeby się uspokoił i on się uspokoił”. Za to odejmuję punkt. Odejmuję również punkt za wielokrotne odniesienia do prawa przyciągania à co sobie wymyślisz, to się spełni.

Z niektórymi radami niestety się nie zgadzam. Pracowałam już w kilku miejscach i powiedzmy, że nijak miałyby się te jego rady do pracy w Polskiej budżetówce. Może w prywatnych firmach, albo w sektorze sprzedaży, ale w budżetówce, w której przyszło mi pracować niestety nie.

Samą książkę jak najbardziej polecam. Czyta się ją bardzo szybko i na pewno każdy wyniesie z niej dla siebie jakąś naukę.

 

Moja ocena: 8/10

 

 

#lenapoleca #lenarecenzujev #książka #zaczytani #książkoholiczka #niejestemstatystycznympolakiemlubięczytaćksiążki #książkadobranawszystko #chwilarelaksu #czaszksiążką #wydawnictwoMTBiznes #Biznes #rozwój #kształcenie #samorozwój #poradnik #Tracy #Brian #instagramczyta #instaksiążka #dobraksiążka #czytanietojetto #czytamksiążki #polecam #lubięczytać #czytaniejestfajne #lovebook #book #książkoholiczka #czytaniejestseksi #recenzjaksiazki #czytanienieboli  #czytamlegalnie

10 grudnia 2022   Dodaj komentarz
poradnik   rozwojowa   wydawnictwoMTBiznes   kształcenie   Brian   lenapoleca   lenarecenzuje   książka   zaczytani   książkoholiczka   książkadobranawszystko   chwilarelaksu   czaszksiążką   biznes   rozwój   samorozwój   poradnik   tracy   instagramczyta   instaksiążka   dobraksiążka   czytanietojetto   czytamksiążki   polecam   lubięczytać   czytaniejestfajne   lovebook   book   czytaniejestseksi   recenzjaksiazki   czytanienieboli   czytamlegalnie  

"Nawyki Warte Miliony" Brian Tracy...

Postanowienie Noworoczne 57/100 

"Nawyki Warte Miliony" Brian Tracy

 

 

Chyba nie znam nikogo, kto interesując się rozwojem osobistym, czy też rozwijającym własną firmę nie spotkałby się z nazwiskiem Briana Tracy. Niewątpliwie jest to najbardziej znany mówca, konsultant ds. rozwoju osobistego.

W swojej bibliotece mam wiele jego książek, jednak zawsze brakowało mi czasu, by do nich przysiąść. Nie sztuką jest bowiem przeczytać książkę, ale jak najwięcej z niej czerpać. Zwłaszcza, gdy są to książki rozwojowe. Powieść można przeczytać w jeden dzień, jednak poradniki powinny być, moim zdaniem, studiowane, a nie czytane. I z takim podejściem podeszłam do książki „Nawyki warte miliony”. Czytając ją robię notatki, zaznaczam najważniejsze kwestie, by móc do niej wrócić. Na pewna ta pozycja nie trafi na półkę „przeczytane”, ale na taką, gdzie będę do niej zaglądać co jakiś czas.

Książka Briana Tracy podzielona jest na 12 rozdziałów. Czytając tą książkę miałam wrażenie, jakbym siedziała na kanapie z  „doświadczonym” człowiekiem przy kawie, który opowiada mi o swoim życiu, jak osiągnął to wszystko co ma i co powinnam zrobić, by również odnieść sukces.

Pierwszy rozdział, to praktycznie opis prawa przyciągania. Autor przekonuje nas, że jeśli wierzymy w coś z pełnym przekonaniem, to stanie się to naszą rzeczywistością. A wszystkie przekonania są wyuczone lub da się je wyuczyć. Zazwyczaj dostajemy nie to czego chcemy, a to czego się spodziewamy. Jeśli przejmiemy kontrolę nad swoimi świadomymi myślami, zaczniemy kontrolować kierunek, w którym podąża nasze życie. Tym samym poczujemy się szczęśliwi, silni, pewni siebie i wolni. Zachęca nas, byśmy każdy dzień rozpoczynali od słów: ”Wierzę, że dzisiaj przytrafi mi się coś wspaniałego”.

Drugi rozdział dotyczy samoświadomości, naszej strefy komfortu, idealnego „ja”, kształtowania osobowości, poczucie własnej wartości. Autor w tym dziale tłumaczy nam, że duży wpływ na naszą samoświadomość ma to, jak wychowują nas rodzice. Kiedy od dzieciństwa zabrania się czegoś i zniechęca dziecko do poznawania i podejmowania decyzji. Tym samym już od młodości żyjemy w przeświadczeniu, że skoro rodzice nam czegoś zabraniają, to pewnie dlatego, że nic nie umiemy, do niczego się nie nadajemy, nic nam nie wychodzi, jesteśmy nic nie warci. Więc kiedy w dorosłym życiu myślimy o podjęciu jakiegoś ryzyka, to gdzieś z tyłu głowy słyszymy „nie możesz” i zaczynamy wymyślać powody/ argumenty dlaczego jednak powinniśmy zrezygnować z danego pomysłu. W efekcie dochodzi do tego, że jako osoby dorosłe nie potrafimy samodzielnie podejmować decyzji i potrzebujemy akceptacji i poparcia naszego pomysłu wszystkich zainteresowanych osób. Tracy zauważa, że naszym życiem rządzą 4 prawa: prawo nawyku, prawo emocji, prawo koncentracji i prawo podświadomej aktywności.

Rozdział trzeci skupia się na kształtowaniu nawyków. Tracy przedstawia 7 kroków, które pomogą nam wprowadzić nowe nawyki. Najważniejsze, aby wprowadzać jeden nawyk, a nie od razu kilka naraz i żeby nie odkładać zmian w swoim życiu, tylko zacząć „od teraz”, a nie „od jutra”.

Rozdział czwarty odnosi się do samodyscypliny. Określa, iż jest ona zdolnością do zmuszenia samego siebie do robienia tego, co trzeba i kiedy trzeba, bez względu na to, czy ma się na to ochotę, czy też nie. Należy też wykształcić w sobie nawyk optymizmu. Według autora optymiści odnoszą większe sukcesy w pracy i mają najsilniejsze wpływy w danej grupie lub społeczności. Następnie przedstawia siedmioetapową metodę określania celów. Prawo przyczyny i skutku mówi, że jeśli robimy to samo, co robią inni ludzie sukcesu, w końcu uzyskamy takie same efekty.

W rozdziale piątym autor zauważa, że przeważnie większość zarobionych lub zdobytych pieniędzy trwonimy na niepotrzebne rzeczy – życie ponad stan, przyjemności, lepsze ciuchy itp. I pomimo, iż uda nam się znaleźć pracę na lepiej płatną, to zaczynamy wydawać jeszcze więcej. W tym rozdziale pokazuje nam, co należy zrobić, aby oszczędzić znaczną kwotę pieniędzy. Jednocześnie podkreśla, aby nigdy nie liczyć na szczęście podczas inwestowania i zawierania transakcji. Jeśli dana inwestycja jest dla nas niezrozumiała, skomplikowana albo ktoś wywiera na nas presję, to należy zrezygnować z takiego przedsięwzięcia.

W rozdziale szóstym autor przekonuje nas, że aby zostać milionerem musimy być gotowi na podjęcie trudnych decyzji. A przede wszystkim musimy być uczciwi wobec samych siebie. Autor podkreśla, że, aby osiągnąć sukces powinniśmy stosować 2 nawyki. Pierwszy, to przychodzić do pracy dużo wcześniej i wychodzić dużo później, np. pracując od 8-16 powinniśmy być w pracy 7-17. A kiedy będziemy wyrabiać się ze swoimi obowiązkami, to powinniśmy pójść do szefa, że chcemy więcej obowiązków. Nie podwyżkę, awans – ale chcemy obowiązki i więcej pracy. Tu absolutnie nie zgadzam się z autorem. Jest to najgorsze, co może się zdarzyć. Też pracuję i w moim przypadku usłyszałam już wiele razy „pokaż, że się wyrabiasz z pracą, to w nagrodę dostaniesz TYLKO więcej pracy”, a gdy zapytałam, czy mogę pracować od 7-15, to usłyszałam, że mogę przychodzić nawet na 4 rano, ale muszę siedzieć do 16… W innym wydziale kiedy widzieli, że wyrabiam się z pracą, to dokładali mi tyle obowiązków, że nie miałam chwili by pójść do łazienki, a kiedy z przemęczenia dostałam krwotoku z nosa, to usłyszałam, że robię sobie jakieś przerwy, a tyle jest pracy… Więc w polskich realiach te rady nijak się niestety mają. W tym rozdziale autor zwraca również uwagę na to, jak ważny jest wygląd. Jeśli ubieramy się, jak osoby sukcesu, to inni również tak nas odbierają. Brian Tracy radzi również, aby być w pracy osobą radosną i uśmiechniętą, ludzie będą nas odbierać, jako pozytywne osoby. No w moim przypadku zupełnie nie podziałało. W 3 poprzednich pracach zawsze chodziłam uśmiechnięta i za każdym razem słyszałam „z czego się cieszę”, „co ja taka zadowolona chodzę” itp. I zawsze przełożony kiedy widział, że się uśmiecham krytykował moją pracę, mimo, iż nie miał absolutnie racji. Zdarzały się też sytuacje, że przez to, że się uśmiechałam dostawałam „opierdziel” za pracę, którą zrobił ktoś inny. A raz kiedy się życzliwie uśmiechnęłam usłyszałam, że cieszę się z trudności innych osób. Najwyraźniej w Polsce ludzie są tak zgorzkniali, że ta rada Tracego zupełnie nie miałaby racji bytu. Niestety.

W następnym rozdziale autor zaznacza, że wszystko w naszym życiu sprowadza się do prawdopodobieństwa. Praktycznie wszystko może się wydarzyć. Przedstawia również siedem kluczowych nawyków, które są niezbędne, aby osiągnąć sukces w biznesie. Zauważa również bardzo ważną rzecz. A mianowicie, że istnieje setki tysięcy kobiet i mężczyzn na świecie, którzy tak jak i my zaczynali od niczego, a zostali milionerami, budując własne firmy lub pracując dla kogoś. My również możemy osiągnąć ten cel, musimy tylko dowiedzieć się, jak to zrobić.

Rozdział 8 poświęcony jest głównie nawykom, które wspomogą osoby odnieść sukces w marketingu i sprzedaży. I głównie na tej grupie zawodowej jest skupiony. Zaznacza, że w tej kategorii kluczowe są: produkt, cena, promocja, miejsce, opakowanie, pozycjonowanie oraz ludzie.

W kolejnym rozdziale autor przekonuje nas, iż nawyki, które sobie wyrobimy zwiększą naszą osobistą wydajność. Naszą życiową misją powinno być dążenie do pełnego wykorzystania własnego potencjału i osiąganie wszystkich celów, jakie można sobie wyznaczyć. Należy dawać z siebie jak najwięcej w każdym obszarze życia. Zachęca, aby stworzyć listę 10 rzeczy, które chcemy osiągnąć i codziennie ją przepisywać, by umysł podświadomie dążył do realizacji wyznaczonych celów. Zaznacza, żebyśmy codziennie walczyli ze skłonnością odkładania rzeczy na później. Najważniejsze jest zdyscyplinowanie samego siebie.

W rozdziale 10 skupia się na nawykach, które wpłyną na poprawę naszych relacji z innymi osobami. Wymienia pięć nawyków: akceptacja, uznanie, podziw, chwalenie i uwaga. Zauważa, jak ważne jest słuchanie tego, co inni do nas mówią. Zaleca utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym. Ważne, aby tak planować swój czas, by jego większość spędzać z tymi, na których najbardziej nam zależy.

W rozdziale 11 autor podkreśla, jak ważny jest nawyk zdrowia i dobrego samopoczucia. Zauważa, że większość społeczeństwa źle się odżywia, ma nadwagę i nie uprawia żadnego sportu. Aby pokochać siebie musimy najpierw o siebie zadbać, chociażby jedząc zdrowe produkty. Zachęca byśmy odrzucili: cukier, mąkę i sól – trzy białe trucizny. W tym rozdziale autor w bardzo trafny sposób pokazuje, jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie. Kiedy z diety wykluczymy niezdrowe produkty, wtedy nie tylko staniemy się lżejsi, ale też będziemy mieć więcej energii i dużo lepszą formę – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Autor zaznacza, że nie tylko powinniśmy dbać o dobrą dietę, ale również zadbać o swoją „duszę” spędzając przynajmniej 30min. na medytacji lub zwyczajnym siedzeniu w ciszy.

Ostatni rozdział przedstawia nawyki, którymi powinien charakteryzować się przywódca. W tym rozdziale autor bardzo dużo opiera się na naukach Arystotelesa, a także podsumowuje całą książkę podkreślając najważniejsze rzeczy.  

 

Reasumując. Książka jest napisała bardzo przystępnym językiem. Czyta się ją szybko, jednakże ja czytałam ją prawie miesiąc, ponieważ zależało mi na pełnym przyswojeniu sobie materiału i wiedzy zawartej w niej, a nie „suchym” przeczytaniu. Oprócz czytania, robiłam notatki na marginesie, podkreślałam najważniejsze informacje itp. Na pewno będę do niej wracała. Zawiera bardzo dużo praktycznej wiedzy. W pełni polecam, aczkolwiek odejmuję punkt, gdyż za dużo jest odniesień do „prawa przyciągania”.

 

Moja ocena: 9/10

#lenapoleca #lenarecenzuje #książka #zaczytani #poradnik #recenzjaksiazki #czytanienieboli #czytamlegalnie #czytaniejestseksi #czytanietojetto #czytamksiążki #polecam #lubięczytać #czytaniejestfajne #lovebook #book #książkoholiczka #niejestemstatystycznympolakiemlubięcstaksiążka #dobraksiążzytaćksiążki #książkadobranawszystko #instagramczyta #lubięczytać #czytaniejestfajne #czytajpolsko #czytamwszedzie #zmiany #rozwój #Tracy #BrianTracy #miliony #nawyki

23 września 2022   Dodaj komentarz
poradnik   dobraksiążzytaćksiążki   lenapoleca   lenarecenzuje   książka   zaczytani   poradnik   recenzjaksiazki   czytanienieboli   czytamlegalnie   czytaniejestseksi   czytanietojetto   czytamksiążki   polecam   lubięczytać   czytaniejestfajne   lovebook   book   książkoholiczka   książkadobranawszystko   instagramczyta   czytajpolsko   czytamwszedzie   zmiany   rozwój   tracy   briantracy   miliony   nawyki  

"Magia działania. Zawalcz o siebie"...

Postanowienie Noworoczne 56/100 

"Magia działania. Zawalcz o siebie" Jakub Czarodziej

 

Po pierwszym, bestsellerowym poradniku Jakuba Czarodzieja czas na kolejną książkę. Autor daje swoim czytelnikom bezcenne wskazówki – wprowadzone w życie sprawią, że praca nad sobą będzie emocjonującym etapem, który da szybkie i trwałe rezultaty.

Kluczem do spełnienia są relacje z ludźmi przyprawione dawką zdrowego egoizmu.

Dzięki tej książce dowiesz się, jak:

- dogadywać się z innymi
- szybko rozpoznać toksycznych ludzi i pozbyć się ich ze swojego otoczenia
- właściwie ustawić relacje z bliskimi
- nie tracić energii w sporach z otoczeniem
- nie zginąć w bezbarwnej masie.
Odłóż telefon i przestań porównywać się z innymi. Zacznij żyć i czerpać przyjemność ze zdrowych i trwałych relacji, które zbudujesz dzięki tej książce.

Zmiana jest możliwa, wystarczy chcieć!

 

 

Tak jak sobie obiecałam, w tym roku, oprócz "zwykłych" książek postanowiłam również czytać poradniki. I właśnie tego rodzaju książką jest ta pozycja. Jest to jakby 2 część (aczkolwiek zupełnie oddzielna) dotycząca zmian, jakie należy wprowadzić w swoim życiu, by zmienić je na lepsze.

Zacznę od tego, co mi się w niej podoba. Przede wszystkim prosty i zrozumiały język. Jakub zwraca się do nas, jak do "prostych" ludzi, a wszystko jest wytłumaczone "jak krowie na rowie". Nawet kompletny idiota zrozumie co ma zrobić, by polepszyć swoje życie :) Kolejną rzeczą, która mi się podoba są przykłady. Nie tylko suche fakty co zrobić, ale opisy sytuacji, co Kuba zrobił i jaki to przyniosło efekt. Suche fakty szybciej wypadają nam z głowe. Jednak kiedy mamy daną sytuację przedstawioną na przykładzie, łatwiej nam to zapamiętać i do tego wracać. Jakub w książce przedstawia sposoby, jak podnieść pewność siebie. I muszę przyznać, że z wieloma aspektami się zgadzam. Ba. Nawet zaczęłam wprowadzać je w życie.

Zawsze, jak z kimś rozmawiałam, to uciekałam wzrokiem - brak pewności siebie, niepewność, wstyd - takie towarzyszyły mi uczucia... Nadal przyłapuję się na tym, że uciekam wzrokiem, ale zdecydowanie robię to rzadziej i od razu przypominam sobie rady Jakuba. Ponieważ pracuję w domu, to wielokrotnie siadałam do komputera w dresie, bo przecież nikt mnie nie widzi... Przyznam, że nieraz nie umyłam zębów, bo przecież jestem w domu... a że praktycznie dużo siedzę, to i ciasteczko z kawą często wchodziło i d*** rosła... oj urosła aż nadto... ale po tej książce wzięłam się za siebie. Odeszło ciasteczko, waga się zmniejsza, co 2 tyg. kosmetyczka, codziennie rano makijaż, jakbym miała wyjść do pracy. Nawet zakładam wyprasowane i czyste ubrania. I faktycznie moja wartość wobec siebie znacznie wzrosła. 

Jednak oprócz zalet są też rzeczy, które zupełnie mi się nie podobały. A mianowicie forma książki - dużo pustych stron, duże litery, aby zapełnić kartkę. Rozumiem, że dany cytat został "wytłuszczony", że bardziej utkwił w pamięci, ale nie potrzeba na to całej strony. Bez tych, moim zdaniem, bzdurnych wstawek książka byłaby o połowę cieńsza. Niemniej poradnik jak najbardziej polecam. Bardzo dużo w niej pozaznaczałam przydatnych dla mnie rad i na pewno będę do niej wracała. 

 

Moja ocena: 8/10

 

 

#jakubczarodziej #Czarodziej #magiazmiany #magiadziałania #lenapoleca #lenarecenzuje #książka #zaczytani #poradnik #recenzjaksiazki #czytanienieboli #czytamlegalnie #czytaniejestseksi #czytanietojetto #czytamksiążki #polecam #lubięczytać #czytaniejestfajne #lovebook #book #książkoholiczka #niejestemstatystycznympolakiemlubięczytaćksiążki #książkadobranawszystko #instagramczyta #instaksiążka #dobraksiążka #czytampolskichautorów #lubięczytać #czytaniejestfajne #czytajpolsko #czytamwszedzie

18 sierpnia 2022   Dodaj komentarz
poradnik   magiadziałania   jakubczarodziej   czarodziej   magiazmiany   lenapoleca   lenarecenzuje   książka   zaczytani   poradnik   recenzjaksiazki   czytanienieboli   czytamlegalnie   czytaniejestseksi   czytanietojetto   czytamksiążki   polecam   lubięczytać   czytaniejestfajne   lovebook   book   książkoholiczka   książkadobranawszystko   instagramczyta   instaksiążka   dobraksiążka   czytampolskichautorów   czytajpolsko   czytamwszedzie  

"10 sekretów ludzi bogatych" Arek...

Postanowienie Noworoczne 37/100 

"10 sekretów ludzi bogatych" Arek Klekociuk

Prawdopodobnie zastanawiasz się dlaczego BOGACI się bogacą, zaś biedni nadal są BIEDNI. Być może istnieją określone zasady, SEKRETY, które stosują lodzie zamożni, przedsiębiorcy, a TY po prostu o tym nie wiesz! Postanowiłem przeprowadzić 30 wywiadów z przedsiębiorcami, milionerami oraz przeczytać wiele książek z zakresu biznesu, aby dowiedzieć się jakie SEKRETY, stosują ludzie BOGACI.

Ten krótki, ale wartościowy poradnik pokaże Ci jakie sekrety stosują ludzie BOGACI, przedsiębiorcy.

 

 

 

 

Autor już na początku poradnika zaznacza, iż książka powstała na podstawie wywiadów z ponad 30 przedsiębiorcami, co powtarza kilkukrotnie w całej książce. 

 

Podkreśla, że każdy z nas ma wiele pomysłów, ale na tym się kończy. W większości nie realizujemy swoich planów, marzeń. Dlatego najważniejsze jest działanie. Działanie tu i teraz, z tym co mamy. Należy szukać pomysłu na biznes obserwując lokalny rynek.

Podkreśla również, iż nie ważne jest kogo znamy, ale kto nas zna. Kontakty, to podstawa do zdobycia sukcesu. 

 

W kolejnym rozdziale udziela rad tylko dla sprzedawców, jak powinni zdobywać klientów, co powinni robić, by odnosić sukces. Należy się szkolić, rozmawiać z innymi sprzedawcami itp. Wyszczególnia kluczowe kroki, które zbliżą nas do bycia bogatymi:

 

1. Należy słuchać rozmówcy. Skupiać się na tym co ktoś do nas mówi, a nie czekać na odpowiedni moment, by opowiadać o sobie i swoich planach.

 

2. Podczas rozmowy być "żywo" zainteresowanym drugą stroną. 

 

3. Przejść z rozmówcą na "ty" i zwracać się do tej osoby po imieniu. Stosować zasadę imienia. 

(osobiście nie zgadzam się z tym punktem, ponieważ znam wiele osób, które wręcz negatywnie reagują, jak ktoś się do nich zwraca na "Ty" lub jeśli robi to osoba sporo młodsza od nich lub na dużo niższym stanowisku - oczywiście może to być spowodowane wyniosłością tej osoby, ale nie zmienia to faktu, że ta zasada nie zawsze będzie dobrze odbierana).

 

4. Mów o tym, co interesuje Twojego rozmówcę. Np dopytując osobę, jak osiągnęła taki sukces, co pomogło jej dojść do tego, co ją zainspirowało itp. 

 

Następnie autor zaznacza, że jeśli to co robimy nie zbliża nas do osiągnięcia naszego celu, to znaczy, że nas od niego oddala. Aby osiągnąć, to co chcemy powinniśmy:

1. Wypisać swoje cele.

2. Planowanie celów. Powyższe wymienione cele powinniśmy rozpisać zaznaczając co musimy zrobić, by to osiągnąć i jaki czas sobie na to dajemy. 

3. Podzielić cele na konkretne daty realizacji. 

4. Kompetencje i przeszkody. Należy przy każdym celu wymienić jakie kompetencje/co jest nam potrzebne do jego realizacji i co nam przeszkadza w jego osiągnięciu. 

5. Działanie. Należy wykonywać krok po kroku zadania, by osiągnąć cel. Skupić się na jednym celu, a nie na wszystkich.

6. Nie możemy zwracać uwagi na kpiny i zniechęcenia z zewnątrz lub od znajomych. 

7. Kontakty robią kontrakty. W tym punkcie autor odnosi się do networkingu... I w ogromnej mierze powtarza to, co już mówił na początku --> nie ważne kogo znasz, ważne kto zna Ciebie. Używaj imienia itp. Aż przerzuciłam kartki, by sprawdzić, czy to nie ja się pomyliłam, ale jednak to autor "wałkuje" to samo, o czym pisał w poprzednim rozdziale. 

 

W kolejnym rozdziale autor skupił się na wydatkach i oszczędzaniu Polaków. Zauważył, że ogromny procent osób ma zobowiązania finansowe - kredyty, chwilówki, sprzęt na raty, których nie są w stanie na bieżąco spłacać. Zauważa, że każdy powinien 10% swojej miesięcznej pensji odkładać - oszczędzać. Powinno się zrezygnować z nałogów (papierosy,alkohol) i nadprogramowych wydatków np. ciuchy, częste wyjścia na miasto itp. i pieniądze te przeznaczyć na oszczędności. 

 

Następny rozdział skupia się na nawykach. Jak wygląda nasz dzień, ile czasu poświęcamy na internet, a ile na efektywną pracę. Zaznaczył, że najważniejsze w osiągnięciu celu jest właśnie wypracowanie dobrych nawyków i ich konsekwentne realizowanie. 

W tym rozdziale autor zauważył jedną ważną rzecz, a mianowicie, że dana osoba najwięcej czasu poświęca na oglądaniu telewizji i paradokumentów typu "Trudne sprawy" oraz na przeglądaniu Fb, Insta, TikTok itp., a w ogóle nie zajmuje się samorozwojem, przy czym ma pretensje do całego świata, że "sąsiad ma, a ja nie". Autor słusznie zauważył, że osoba, która stale się samodoskonali, dużo czyta i bierze udział w szkoleniach ma dużo większe szanse na odniesienie sukcesu, niż ktoś kto pół życia spędza na kanapie przed tv. 

 

 

MOJA OCENA

Przyznam, że BARDZO zmęczyła mnie ta książka. Mimo, iż jest cienka i w godzinę można ją przeczytać, to nie znalazłam w niej żadnej "odkrywczej" rady. Wszystko to możemy znaleźć u Briana Tracego - najbardziej znanego szkoleniowca, na którego bardzo często autor się powołuje. Podczas czytania, aż irytowało mnie ciągłe powtarzanie "mój kurs online". Odniosłam wrażenie, że ta książka, to nic innego, jak reklama kursu autora, a pozostała treść, to zlepek od Tracego. Autor wręcz nagminnie powtarzał te same zdania, co jest męczące przy czytaniu. Podkreśla istotne w jego mniemaniu kwestie. 

Kompletną już głupotą, którą próbuje przekazywać autor jest rozdział o wydatkach i oszczędzaniu. Jego zdaniem, gdy np. osoba zarabia 5000zł, to pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić, to odłożyć z tego 500zł na inwestycje, 500zł na przyjemności, 500zł oszczędności, 500zł podróże, a dopiero z reszty (2000zł) przeznaczyć na opłaty i rachunki. Dla mnie zupełna głupota. Od ZAWSZE rodzice mi tłumaczyli, że pierwsze co mam robić, to opłacać rachunki, następnie "prognozować" ile potrzebuję na wyżywienie i przyjemności (kino,ubrania, wyjścia itp.). I to w taki sposób, by z tego co mi zostanie po opłaceniu rachunków połowę przeznaczyć na oszczędności i nieprzewidziane wydatki. 

 

Tego poradnika wam nie polecam. Moim zdaniem strata czasu. Niczego odkrywczego w nim nie ma. A do kursu autor zupełnie mnie nie zachęcił. Przeciwnie. 

 

 

Moja ocena: 0/10

 

 

 

#lenapoleca #lenarecenzuje #książka #zaczytani #10sekretówludzibogatych #rozwoj #edukacja #motywacja# #zmiana #autor #książkoholiczka #niejestemstatystycznympolakiemlubięczytaćksiążki #książkadobranawszystko #chwilarelaksu #czaszksiążką #instagramczyta #instaksiążka #dobraksiążka #czytanietojetto #czytamksiążki #polecam #lubięczytać #czytaniejestfajne #lovebook #book #książkoholiczka #poradnik  #czytaniejestseksi #recenzjaksiazki #czytanienieboli #czytamlegalnie #briantracy #tracy #arekklekociuk #klekociuk

05 maja 2022   Dodaj komentarz
poradnik   książka   lenarecenzuje   autor   instaksiążka   instagramczyta   czaszksiążką   chwilarelaksu   książkadobranawszystko   zmiana   motywacja   edukacja   lenapoleca   klekociuk   arekklekociuk   rozwoj   10sekretówludzibogatych   książkoholiczka   zaczytani   recenzjaksiazki   czytaniejestseksi   poradnik   book   lovebook   czytaniejestfajne   lubięczytać   polecam   czytamksiążki   czytanietojetto   dobraksiążka   czytanienieboli   czytamlegalnie   briantracy   tracy  
< 1 2 >
Lena1984 | Blogi