"Potęga osobistego uroku" Brian...
Postanowienie Noworoczne 17/100
"Potęga osobistego uroku" Brian Tracy, Ron Arden
Jest to kolejna książka z serii rozwój osobisty. Tym razem dotyczy osiągania sukcesu poprzez urok osobisty. Autor zauważa, że aż 85% naszych sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, zależy od efektywnej komunikacji z innymi ludźmi. Twoja reputacja, to, jak ludzie myślą i mówią o Tobie, gdy nie ma Cię w pobliżu, to najbardziej wartościowa rzecz w Twoim życiu zawodowym i osobistym. Szkieletem osobowości każdego człowieka jest poczucie własnej wartości. Twoja samoocena jest łączną sumą tego, jak ważny i wartościowy czujesz się w każdym momencie. Tajemnica osobistego uroku jest więc bardzo prosta: sprawić, żeby ludzie czuli się ważni.
Autor przedstawia pięć sposobów, żeby być czarującym:
1. Akceptacja – akceptujesz kogoś w całości, bez ograniczeń; nigdy nie krytykujesz, ani nie szukasz w kimś winy.
2. Docenianie – doceniaj innych, nawet za małe rzeczy.
3. Aprobata – za każdym razem, gdy chwalisz ludzi za coś, ich samoocena rośnie.
4. Podziw – komplementuj drugą osobę.
5. Uwaga
Jedną z najważniejszych cech przywódcy jest skuteczne zbieranie informacji poprzez zadawanie pytań i słuchanie tego, co ludzie mają do powiedzenia. Twoja zdolność nawiązywania emocjonalnej więzi z ludźmi (inteligencja emocjonalna) odgrywa równie ważną – jeśli nie najważniejszą – rolę w osiągnięciu sukcesu, co Twoje IQ. Można się tego nauczyć, stając się dobrym słuchaczem. Autor wyróżnił cztery kluczowe elementy skutecznego słuchania:
1. Słuchaj uważnie – słuchaj nie przerywając, odłóż wszystko czym się zajmujesz i skup uwagę tylko na rozmówcy.
2. Poczekaj zanim odpowiesz – odczekaj chwilę z odpowiedzią, by nie dać odczuć rozmówcy, ze czekałeś, żeby tylko skończył; tym samym unikniemy przerwaniu wypowiedzi, gdy np. rozmówca przerwał na chwilę, by wziąć oddech.
3. Poproś o wyjaśnienie – osoba zadająca pytania ma kontrolę.
4. Sparafrazuj wypowiedz
W kolejnej części książki autor oddzielnie skupia się na tym, jak oczarować kobiety, a jak mężczyzn. Najsilniejsze i najważniejsze potrzeby emocjonalne większości kobiet, to obdarzenie ich uczuciem, uwagą i szacunkiem. Z kolei aby oczarować mężczyznę należy doceniać go za jego osiągnięcia; jego pracę i wyniki i wyrażać swoje uznanie dla nich. Uzna nas wtedy za fascynujące osoby.
Jeśli zachowujemy się tak, jak byśmy byli szczęśliwi lub podekscytowani, to zapewne przekonamy innych, że faktycznie tak się czujemy. Jednak dodatkową korzyścią jest to, że my sami również zaczniemy czuć się szczęśliwi lub podekscytowani. Jeśli naprawdę pragniemy zmiany, musimy mniej koncentrować się na przyczynach, a więcej na rozwiązaniach. Zwykle jest nam łatwiej i szybciej zmienić się na zewnątrz niż wewnątrz.
W kolejnych rozdziałach autor zwraca uwagę, jak ważna jest potęga uwagi. Musimy wysyłać sygnały osobie, by wiedziała, że jesteśmy na niej w pełni skupieni i jej słuchamy. Tymi sygnałami są:
1. Kontakt wzrokowy – musimy utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. To podstawowy sposób na pokazanie komuś, że się go słucha. Ze słabego kontaktu wzrokowego nie rodzi się ani jedna pozytywna myśl. Jeśli chcemy być uważani za czarującą osobę, musimy wyćwiczyć u siebie doskonały kontakt wzrokowy podczas słuchania.
2. Przeskakiwanie wzrokiem – to prosta czynność polegająca na zmianie punktu patrzenia z jednego oka osoby, której słuchasz, na drugie.
3. Przechylanie głowy – co jakiś czas przechyl lekko głowę w bok, słuchając swojego rozmówcy; nada Ci to głębokiego i bardziej dociekliwego wyglądu. Jeśli skorzystamy z tej techniki w momencie, gdy rozmówca mówi o czymś, co wg niego jest ważne, będziemy wyglądać na zaangażowanych i pochłoniętych słuchaniem. Dzięki temu małemu gestowi rozmówca uzna nas za czarującego człowieka.
4. Przytakiwanie – bez niego czar i charyzma zostają znacząco zmniejszone.
5. Mowa ciała – pochylając się do rozmówcy dajemy mu sygnał, że jesteśmy zainteresowani tym, co do nas mówi.
6. Mowa ciała, której należy unikać – nie należy krzyżować nóg, nie zapadać się w fotel, nie zakładać ręki na rękę, nie krzyżować ramion.
7. Zapewnienie wokalne – wydawać dźwięki typu „aha”, „aaa”, „mhm” sygnalizujące, że słuchamy.
8. Zapewnienia werbalne – wymijające słowa i zwroty („rozumiem”, „naprawdę?”).
Zgodnie z zasadą, że wszystko co warto robić dobrze, warto na początku robić źle autor podkreśla, że to czego się nauczyliśmy musimy szlifować poprzez praktykę i ćwiczenia. Przede wszystkim należy być cierpliwym słuchaczem i wstrzymywać się z doradzaniem. Należy też dużo się uśmiechać, ale nie udawać uśmiechu, tylko, żeby był on jak najbardziej szczery. Nie szczędź innym pochwał dotyczących ich intelektu, hojności, troskliwości, szybkości, sprytu lub innych przedmiotów. Możesz być pewien, że uznają twoje pochwały za kolejny przejaw twojego uroku. Pochwały powinny być natychmiastowe i konkretne. W rozmowie zastanów się, zanim coś powiesz, wypowiadaj słowa poprawnie, nie za szybko, tylko w sposób uporządkowany i dostojny. Szybkie mówienie sprawia, że mówca wydaje się mało zainteresowany innymi i skupiony tylko na sobie, co determinuje jego odbiór jako osobę nieszczerą i nieuczciwą. Podczas przemawiania należy ograniczyć, a wręcz całkowicie wyeliminować tzw. przerywniki typu „noo, mhmm, eeee, yyyy”. Dla rozmówcy mogą wydawać się one bardzo irytujące. Aby głos brzmiał ciepło i przyjaźnie należy utrzymywać go w niższych rejestrach.
Wszyscy mamy skłonności do lubienia ludzi, którzy wydają się z nami zestrojeni i zharmonizowani, i wśród takich ludzi czujemy się najswobodniej. Należy traktować każdą osobę, którą poznamy, jak bogatego klienta lub najważniejszą osobę na świecie. Dzięki podchodzeniu do ludzi w taki sposób sprawimy, że poczują się wspaniale. Uznają nas za czarującą osobę. W materiałach dodatkowych autor udziela kilku rad, jak być czarującym podczas prowadzenia rozmów telefonicznych.
Reasumując. Książka zawiera wiele cennych rad, które możemy wykorzystać nie tylko w rozmowach biznesowych, ale w codziennym życiu. Napisana jest bardzo przystępnym językiem. Nie ma w niej tzw. "nudnego lania wody", ani skomplikowanego słownictwa. Możemy w niej znaleźć też sporo przykładów z życia autora. Na pewno książka przyda się każdej osobie, bo jest w niej poruszanych wiele zagadnień dotyczących komunikowania się. Ja zdecydowanie polecam.
Moja ocena: 10/10
#lenapoleca #lenarecenzujev #książka #zaczytani #książkoholiczka #niejestemstatystycznympolakiemlubięczytaćksiążki #książkadobranawszystko #chwilarelaksu #czaszksiążką #wydawnictwoMTBiznes #Biznes #rozwój #kształcenie #samorozwój #poradnik #Tracy #Brian #instagramczyta #instaksiążka #dobraksiążka #czytanietojetto #czytamksiążki #polecam #lubięczytać #czytaniejestfajne #lovebook #book #książkoholiczka #czytaniejestseksi #recenzjaksiazki #czytanienieboli #czytamlegalnie #rozwójosobisty #RonArden #urok #potęgaurokuosobistego #Jakzjednaćsobieludzi
Dodaj komentarz